SMS marketing - skuteczna forma reklamy?

Czy SMS marketing może być skuteczną formą reklamy? Czy wiadomość tekstowa może przekonać klienta lub potencjalnego klienta do działania? Co powinniśmy wiedzieć o tej formie promowania swojej działalności?
Już na wstępie warto podkreślić rolę marketingu SMS – z przeprowadzonych badań wynika, że marketing mobilny, do którego SMS bez wątpienia należy, jest najbardziej tradycyjną formą reklamy i cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony biznesu.
Jeżeli więc zastanawialiście się do tej pory czy jest w ogóle sens zaczynania zabawy z całym tym przedsięwzięciem, to nie zwlekajcie! Mamy nadzieję, że poniższe wskazówki ukierunkują waszą drogę do osiągnięcia wyznaczonego celu – czyli pozyskania jak największej ilości klientów.
Przede wszystkim kampania taka powinna być bezpieczna i oczywiście jak najbardziej skuteczna – warto więc przeanalizować wszystkie poniższe punkty, aby kampania marketingowa w tej formie przyniosła wymierne korzyści.
Na potwierdzenie słów zawartych we wstępie, czyli – marketing SMS cieszy się coraz większym zainteresowaniem – warto dodać, że wachlarz możliwości, który dostępny jest dla przedsiębiorców, ale w głównej mierze dla marketingowców i który oferuje branża mobilna, jest coraz bogatszy. Oznacza to, że wiadomości tekstowe idealnie wpasowały się w trend aktualnej rzeczywistości marketingowej. Większość z Was może twierdzić, że dynamiczny rozwój technologii spycha na drugi plan narzędzia mobilne – chociażby takie, jak będący przedmiotem dzisiejszych rozważań, SMS. Teoria ta jest zupełnie bezzasadna. Wiadomości tekstowe nie tracą mocy oddziaływania na konsumentów – może się to zdarzyć jedynie w przypadku, kiedy kampania poprowadzona zostanie kompletnie bezrozumnie, bez wcześniejszego przygotowania. Od pomysłu do realizacji długa droga i jeszcze większe przygotowanie.
Nie ma więc na co czekać – jak już wspomnieliśmy, mamy nadzieję, że poniższe wskazówki sprawią, że po ich przeczytaniu będziecie wiedzieć, jak z treściwego SMS-a skorzystać.

1. Stwórz wartość dodatnią
Telefony komórkowe/smartfony są narzędziami przeznaczonymi do kontaktu z najbliższymi. Zazwyczaj nikt z nas nie podaje swoje numeru telefonu każdej napotkanej na ulicy osobie, czy pod każdym z postów na danej stronie internetowej. Jeżeli więc, jako firma, stajemy się posiadaczami numeru telefonu naszego klienta miejmy świadomość i liczmy się z tym, że klient okazuje nam szczególne względy. Zaufania, którym zostaliśmy obdarzeni, nie możemy zawieść.
Nie ma co ukrywać – promując jakąkolwiek kampanię, nawet SMS będzie musiał przemycać treści reklamowe. Ich treść musi być jednak tak skonstruowana, aby każdy odbiorca (niezależnie od tych, czy będzie ich tysiąc czy milion) poczuł się indywidualnie. Jeżeli wyślemy stałemu klientowi wiadomość tekstową z przygotowanym kuponem rabatowym czy dodatkowymi punktami, które przyznawane są co mu co miesiąc w ramach programu lojalnościowego lub jakąkolwiek informację – np. zaproszenie do udziału w jakimś wydarzeniu – wówczas zyskujemy w jego oczach. Dlaczego? Ponieważ są to wartości, które nie są dostępne dla pierwszego lepszego konsumenta – tym samym treść zawarta w SMS-ie zyskuje na atrakcyjności.
2. Planując kampanię odgórnie wiemy, co chcemy przekazać naszemu odbiorcy. Jednak stosunkowo rzadko zastanawiamy się nad tym, czego konsument oczekuje po otrzymaniu wiadomości SMS. Jak więc działać? SMS umożliwia nam szybką, dwukierunkową wymianę informacji. To niesamowity atut – nie każdy klient ma czas, aby prowadzić z nami dyskusje, a nierzadko rozmowy o niczym. Wysyłając SMS wybieramy skuteczniejszą drogę dotarcia do klienta – z informacją przekazaną w jego treści klient może się zapoznać w dogodnym dla niego czasie. Tradycyjna infolinia poniekąd zmusza go do odebrania telefonu bądź zrezygnowania z połączenia. Z pewnością, jako solidna firma, nie będziemy też nękać klienta telefonami. Wniosek jest więc prosty: wysyłając SMS klient odczytuje go w dogodnym dla niego czasie; dzwoniąc – musimy liczyć się z tym, że telefon może pozostać nieodebranym, zatem nie przekazujemy najważniejszych informacji.

Zapisz